Poškodenie motora hlodavcami

Poškodenie motora hlodavcami

2 júna, 2021 Od admin Vypnuté

Prídete k autu, nasadnete, zapnete štartovanie a nič. Na um vám asi príde myšlienka, že sa pokazilo niečo naozaj vážne. Niekedy však môže ísť aj o tak „banálnu vec“ ako sú prehryzené káble od hlodavcov alebo iných menších zvierat. Dobrou správou je, že aj na takéto udalosti pamätá poistenie, hoci v štandardnom balíku ho zrejme nenájdete.

Málo pravdepodobné, ale s veľkými nákladmi

Motorový priestor na aute býva pre živočíchy veľkým lákadlom. Platí to tak v letnom období, kedy si môžu pomýliť vašu kabeláž s potravou, ako aj v tom zimnom, kedy je pre nich útočiskom pred chladom. Ich pobyt však môže zanechať veľké škody.

Tu sú možné následky, ktoré vás môžu stretnúť:

  • najmenej nákladným problémom je prehryznutie iba niekoľkých káblov od menej významných systémov napojených na elektroinštaláciu auta
  • to isté platí aj pre poškodenie rôznych izolačných vrstiev a ich prehryznutie, horšie to už je, pokiaľ následkom toho príde k prehrievaniu káblov
  • častým problémom sú rozhryzená káble od riadiacej jednotky alebo kabeláž pre automatickú prevodovku, vtedy sa auto stáva nepojazdné
  • k najvážnejším problémom patrí poškodenie rozvodového remeňa po naštartovaní, v niektorých prípadoch môže dôjsť k fatálnym následkom

Kontrola motorového vozidla a priestoru motora pred každým naštartovaním by mala byť dobrou prevenciou. Nie vždy sa do toho ale každému z nás chce, najmä v zimnom období. Aplikácia rozličných sprejov s odpudzujúcim účinkom je tiež zaujímavým riešením, podobne ako aj ultrazvukový odpudzovač. Nie vždy ale fungujú na 100 %.

Ktoré poškodenie pokrýva poistenie a ktoré nie

V rámci poistenia poškodenia motorového priestoru a vozidla hlodavcami je možné kryť väčšinu štandardných škôd. Platí to pre prípady rozhryzenia elektrickej inštalácie a kabeláže, vrátane poškodenia rôznych izolačných vrstiev a izolačnej peny.

Kvalitné poistenie vám pokryje náklady aj v prípade, že prišlo k poškodeniu drahších častí na vozidle, napríklad zapaľovania, brzdového systému, automatickej prevodovky alebo riadiacej jednotky. Ak pri prehryzení káblov nastal skrat a vznikol požiar, poisťovne môžu pokryť aj škody súvisiace s touto udalosťou. Zabezpečia tiež odťah vozidla. Lacné poistenie vám samozrejme takýto rozsah pokrytia neposkytne.

Naopak, pri poškodení rozvodového remeňa po zachytení zvieraťa sa posudzuje udalosť individuálne. Poistenie nekryje ani škody spôsobené mačkami a psami, aspoň v prípade väčšiny poistných balíkov. Vtedy za škodu zodpovedá majiteľ zvieraťa.

Najkomplexnejšie je havarijné poistenie

Ak chcete mať krytú väčšinu udalostí spojených s poškodením vozidla vplyvom zvierat, najlepšie spravíte, ak si vyberiete havarijné poistenie. Poisťovne na našom trhu ponúkajú toto poistenie v niekoľkých balíčkoch a s rozličným rozsahom služieb.

V rámci poistenia si môžete dojednať toto krytie:

Poškodenie na stojacom vozidle: Škody spôsobené na odparkovanom a stojacom vozidle sú pokryté práve poistením proti poškodeniu kabeláže a motorového priestoru. Poistenie sa týka škôd spôsobených na elektroinštalácii alebo ďalších vymenovaných častiach zapaľovania a pohonného ústrojenstva, niektoré poisťovne môžu mať širšie krytie.

Poškodenie na idúcom vozidle: Niektoré vyššie balíky havarijného poistenia môžu pokrývať aj škody spôsobené zvieratami na idúcom vozidle. Najčastejšie sa takéto balíky označujú ako poistenie stretu so zverou. Pred výberom poistenia si prečítajte jeho podmienky, či sa vzťahuje iba na divú zver, hospodársku zver alebo aj na domáce zvieratá.

Asistenčné služby: Okrem finančného pokrytia následkov škôd môžu byť súčasťou havarijného poistenia aj komplexnejšie asistenčné služby. Tie sa budú týkať nielen zabezpečenia opravy, ale aj odtiahnutia vozidla v prípade jeho nepojazdnosti. Vo vyšších balíkoch asistenčných služieb získate aj nárok na náhradné vozidlo.

V rámci PZP iba s pripoistením

Niektoré poisťovne ponúkajúce povinné zmluvné poistenie môžu pokryť škody spôsobené zvieraťom aj v rámci pripoistenia. Aj v tomto prípade treba rozlišovať škody zapríčinené stretom so zvieraťom a škody spôsobené v motorovom priestore.

V prvom prípade ide o škody spôsobené obvykle divo žijúcimi zvieratami, ktoré sa vám môžu postaviť do cesty a poškodiť čelné sklo alebo kapotu auta. Niektoré poisťovne pokrývajú aj škody hospodárskych zvierat alebo zvierat všeobecne na zaparkovanom vozidle. V druhom prípade ide práve o škody spôsobené hlodavcami.

Pripoistenie škôd na kabeláži alebo v motorovom priestore je v rámci PZP k dispozícii obvykle iba vo vyšších balíkoch. Za pripoistenie si priplatíte viac a hoci oproti Kasko poisteniu stále ušetríte, je na zváženie, či je takáto ochrana dostatočná.

Dojednajte si poistenie cez internet

Výber optimálneho povinného zmluvného alebo havarijného poistenia môže pokryť škody spôsobené hlodavcami do veľkej miery. Aby ste nestrácali čas a peniaze, najlepšou možnosťou je porovnanie poistenia v pohodlí domova a cez internet. Napr. na webe https://www.poistit.sk/

Na to sú určené online PZP a Kasko kalkulačky:

  • na internete viete nájsť kalkulačky určené čisto iba pre PZP alebo havarijné poistenie, ale aj také, ktoré porovnávajú poistenie vozidla komplexne
  • do kalkulačky zadáte údaje o vozidle alebo ŠPZ vozidla a údaje o sebe, vrátane poistnej histórie, veku a bydliska, čo má vplyv na bonusy
  • potom si zvolíte šírku poistného krytia alebo balíček havarijného poistenia, v prípade PZP nezabudnite zvoliť pripoistenie proti hlodavcom
  • potom už len stačí údaje odoslať a počkať na porovnanie jednotlivých poistení a poisťovní, kde získate prehľad o cene aj o šírke poistenia

Online kalkulačky a porovnávače vám dávajú unikátnu možnosť na jednom mieste zistiť, ktoré poistenie bude pre vás najlepšie. Môžete si vybrať aj niekoľko úrovní asistenčných služieb, čo sa podpíše pod pohodlnosť riešenia nepojazdnosti vozidla.

Okrem prehľadu a porovnania môžete poistenie aj uzatvoriť. Cez internet a bez toho, aby ste museli niekam chodiť. Na mail vám prídu všetky dokumenty vrátane zelenej karty a údajov k platbe poistného. To zaplatíte cez internet banking alebo platobnou kartou. Poistenie uzatvorené online vám navyše umožní využiť všetky bonusy naplno! Určite nepodceňujte uzavretie PZP, vodiči bez uzavretého povinného poistenia na auto sa môžu dostať do veľkých problémov.